Dentist showing dental x-ray during consultation in a modern clinic setting.

Nakładki Invisalign: zdrowy i piękny uśmiech bez aparatu na stałe

Marzysz o idealnym uśmiechu, ale nie chcesz nosić stałego aparatu? A może już od lat odkładasz wizytę u ortodonty, bo zniechęca Cię myśl o metalowym aparacie?

Nakładki Invisalign, wprowadzone na rynek przez firmę Align Technology, całkowicie zmieniły leczenie ortodontyczne

Dzięki nim możesz mieć zadbane zęby, a przez cały okres leczenia jeść ulubione potrawy i dbać o higienę jamy ustnej tak, jak zawsze. Nakładki ortodontyczne zdejmiesz nie tylko do posiłków, ale – jeśli tego potrzebujesz – podczas ważnych spotkań i wystąpień. Chociaż nie jest to konieczne, bo Invisalign są prawie niewidoczne.

Czym jest Invisalign?

System Invisalign to metoda ortodontyczna, która wykorzystuje przezroczyste, w pełni zdejmowalne nakładki – alignery, aby stopniowo prostować zęby i leczyć nawet skomplikowane wady zgryzu. 

Leczenie opiera się na precyzyjnie zaplanowanym, stopniowym przemieszczaniu zębów przy użyciu serii indywidualnie zaprojektowanych nakładek. Każdy aligner wywiera kontrolowany i łagodny nacisk na wybrane zęby, który prowadzi je do pozycji zgodnej z planem leczenia ustalonym przez ortodontę. 

Bezpieczeństwo i komfort leczenia: materiał SmartTrack™

Nakładki wykonane są z termoplastycznego materiału SmartTrack™. 

To zaawansowane technologicznie tworzywo zostało zaprojektowane specjalnie do leczenia Invisalign. Badania kliniczne potwierdzają, że jego zastosowanie:

  • skraca czas leczenia nawet do 50%,
  • zapewnia większą precyzję w porównaniu z tradycyjnymi materiałami – aż do 75%.

Czy SmartTrack™ jest bezpieczny dla osób z alergiami i chorobami? 

Tak, z tego tworzywa mogą bez obaw korzystać osoby z celiakią, bo SmartTrack™ nie zawiera glutenu. Nie ma w nim również BPA (bisfenol A), BPS (bisfenolu S) i lateksu. Zarówno materiał, jak i technologia zostały zatwierdzone do użytku medycznego przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). 

Cyfrowy plan leczenia: oprogramowanie ClinCheck

Przy pomocy najnowocześniejszych technologii takich jak np. skaner Lumina wykonuje się precyzyjny skan 3D całej jamy ustnej – bez wycisków i dyskomfortu, który następnie lekarz wykorzystuje w programie ClinCheck do planowania spersonalizowanego leczenia. A dodatkowo, jeszcze zanim założysz pierwszy aligner, zobaczysz wizualizację efektów: nowy uśmiech! 

Produkcja nakładek w druku 3D

Na podstawie trójwymiarowego obrazu Twojego zgryzu i planu leczenia wyprodukujemy dla Ciebie serię nakładek. 

Do produkcji Invisalign wykorzystuje się zaawansowane technologie, w tym druk 3D. Najczęściej pacjenci wymieniają nakładki na kolejny zestaw samodzielnie co 7-14 dni. Ten czas dla każdej osoby może być inny. Zależy on od stanu uzębienia i tkanek otaczających zęby, a także od wieku pacjenta.  

Dlaczego leczenie nakładkami Invisalign jest tak komfortowe?

Główną zaletą Invisalign są zadowalające efekty leczenia w stosunkowo krótkim czasie i poprawa estetyki uśmiechu już w pierwszych tygodniach leczenia. A jak wygląda proces leczenia pod względem wygody i codziennego funkcjonowania?

Estetyka i dyskrecja 

Materiał SmartTrack jest przezroczysty i dopasowuje się do kształtu zębów, dzięki czemu nakładki są ledwo zauważalne – nawet z bliska. Jako że można je łatwo zdejmować, to tę metodę leczenia doceniają osoby, które występują publicznie i dla swojego komfortu potrzebują wyjąć na ten czas nakładki.

Wygoda noszenia

Nakładki Invisalign nie mają ostrych krawędzi ani wystających elementów, które mogłyby ranić śluzówkę jamy ustnej i wywoływać ból czy dyskomfort. Większość pacjentów przyzwyczaja się do nich w ciągu 2-3 dni. Czas adaptacji jest często krótszy niż w przypadku tradycyjnych aparatów

Zero ograniczeń w diecie

Możesz jeść to, co lubisz bez myślenia, czy pokarm przyklei się do aparatu lub go uszkodzi. W przypadku Invisalign posiłki spożywa się bez nakładek, ale trzeba pamiętać o wyszczotkowaniu zębów przed ich ponownym założeniem.

Bezproblemowa higiena jamy ustnej

Podczas higieny jamy ustnej nakładki należy zdjąć. To ogromne ułatwienie, bo normalne szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznej znacznie zmniejszają ryzyko rozwoju próchnicy i chorób dziąseł podczas leczenia ortodontycznego.

Rzadsze wizyty kontrolne

Wizyty ortodontyczne podczas leczenia Invisalign w porównaniu z leczeniem przy pomocy stałego aparatu odbywają się rzadziej, niekiedy nawet zdalnie. Dzięki specjalnemu systemowi Virtual Care możesz za pomocą własnego smartfona skanować swoje zęby i monitorować efekty leczenia. Na wizyty stacjonarne trzeba zjawiać się najczęściej co 6-8 tygodni. Częstotliwość kontroli zależy od postępów leczenia, dlatego decyduje o nich ortodonta.

Ile trwa leczenie nakładkami Invisalign?

Zanim zaczniesz cieszyć się olśniewającym uśmiechem, pierwsze efekty mogą pojawić się już po kilku tygodniach. 

Pełny czas leczenia nakładkami Invisalign wynosi średnio od 12 do 18 miesięcy. 

Pamiętaj też, że aby cały proces był skuteczny, nakładki należy nosić od 20 do 22 godzin dziennie.

Jeśli w trakcie leczenia, plan będzie wymagał modyfikacji (np. po leczeniu ubytków), wówczas lekarz dzięki oprogramowaniu ClinCheck jest w stanie na bieżąco wprowadzać zmiany w zaplanowanym leczeniu.

Invisalign vs inne systemy ortodontyczne 

Co wybrać: Invisalign czy stały aparat ortodontyczny? 

Estetyka i wygoda na pierwszym miejscu? A może brak ograniczeń w spożywaniu posiłków? Odpowiednią dla Ciebie metodę zaproponuje lekarz podczas wizyty diagnostycznej, ale już teraz poznaj główne różnice.

Nakładki Invisalign są praktycznie niewidoczne, a do tego komfortowe. Zdejmuje się je do posiłku i mycia zębów. Aparaty ortodontyczne w zależności od rodzaju, mogą być mniej widoczne (aparaty ceramiczne) lub bardziej (aparaty metalowe). Jednak w obu przypadkach nie zapewniają takiego komfortu, jak nakładki. Nie można ich zdejmować, a codzienne szczotkowanie zębów jest utrudnione. Czas noszenia aparatów ortodontycznych stałych jest dłuższy. Może trwać od 18 do 36 miesięcy, a nie jak to ma miejsce przy Invisalign – do 18 miesięcy.1

CechaNakładki InvisalignStały aparat (metalowy/ceramiczny)Inne systemy
Estetyka Bardzo wysoka: prawie niewidoczne i dyskretne.Niska: metalowy aparat jest wyraźnie widoczny, ceramiczny mniej, ale wciąż widoczny.Zazwyczaj wysoka: w zależności od materiału nakładki są prawie niewidoczne.
Komfort Bardzo wysoki: brak drutów, zamków.Umiarkowany lub niski: możliwe podrażnienia błony śluzowej czy języka.Zmienny, ale wyższy niż przy aparatach stałych.
Możliwość zdejmowaniaTakNieTak
Higiena jamy ustnej Bardzo łatwa: nakładki zdejmuje się do mycia zębów.Utrudniona: konieczność dokładnego czyszczenia między drutami i zamkami. Bardzo łatwa: nakładki    zdejmuje się do mycia.
Ogólna skutecznośćWysoka: dla łagodnych i umiarkowanych wad, ale ograniczona w bardzo złożonych przypadkach.Wysoka: w szerokim zakresie wad, również w bardzo złożonych przypadkach. Wysoka i zróżnicowana: zależy od przypadku.
Orientacyjny czas leczeniaZmienny: od 12 do 18 miesięcy.Zazwyczaj od 18 miesięcy do 3 lat.Zmienny i porównywalny do Invisalign: zdarza się krócej, ale dla mało skomplikowanych przypadków.

Invisalign nie są jedynymi tego typu nakładkami, jednak w kwestii technologii najdłużej istniejącymi, gdyż to właśnie firma Align w latach dziewięćdziesiątych wprowadziła tę metodę leczenia. 

Dlatego, sprawdź, czy możesz skorzystać z tego systemu, zwłaszcza jeśli:

  • zależy Ci na dyskrecji i wygodzie podczas leczenia
  • prowadzisz aktywny tryb życia, w którym jest miejsce na podróże i poznawanie nowych smaków
  • masz za sobą problemy z utrzymaniem higieny przy aparatach stałych
  • chcesz korzystać z najnowszych technologii w ortodoncji

Inwestycja w uśmiech: Ile kosztują nakładki na zęby Invisalign?

Na nakładki nie potrzeba większego budżetu niż na leczenie aparatem stałym. Dodatkowo, kryteria związane z wygodą, wyglądem i brakiem ograniczeń w spożywaniu ulubionych potraw powodują, że pacjenci decydują się na Invisalign.

Cena leczenia ortodontycznego Invisalign to koszt średnio od 7 500 do 17 499 zł.

W tej cenie otrzymujesz pełne leczenie ortodontyczne, na które składa się zestaw nakładek wraz z wizytami kontrolnymi. Dokładny koszt zależy od stopnia skomplikowania wady zgryzu i złożoności konkretnego przypadku, ale także liczby wykorzystanych nakładek, długości leczenia i częstotliwości wizyt. 

Zero dyskomfortu za stuprocentowo bezpieczne materiały i produkt, który jest idealnie do Ciebie dopasowany.

Dla kogo są nakładki Invisalign? Wybrane przypadki

Nadmierne ścieranie szkliwa, zwiększone ryzyko próchnicy, chorób przyzębia i gromadzenia kamienia nazębnego, bóle żuchwy i mięśni, trudności z żuciem pokarmów, obciążenie innych zębów. To tylko kilka ze skutków zaniedbanych wad zgryzu. Leczenie spowoduje nie tylko lepszy wygląd i poprawę samopoczucia, ale przede wszystkim wpłynie korzystnie na zdrowie.

Nakładki działają nawet w skomplikowanych przypadkach. Jeśli zęby zachodzą na siebie albo są zbyt blisko lub wymagają wyprostowania, to najpewniej kwalifikują się do leczenia. Jednak każda sytuacja wymaga konsultacji ortodontycznej – to lekarz po przeprowadzeniu diagnostyki ocenia, czy pacjent kwalifikuje się do zastosowania Invisalign. 

Wybrane przypadki, które można leczyć tą metodą to:

  1. Nagryz pionowy górne przednie zęby nachodzą na dolne, gdy się je zagryza.
  2. Stłoczone zęby zęby są zbyt blisko siebie, są krzywe lub zachodzą na siebie, bo brakuje na nie miejsca w jamie ustnej.
  3. Przodozgryz – dolne zęby (najczęściej siekacze) są wysunięte do przodu względem górnych.
  4. Zgryz krzyżowy – po zamknięciu ust niektóre przednie zęby zachodzą na zęby dolne.
  5. Szparowatość (inaczej: diastema lub zwiększone przestrzenie międzyzębowe) – nienaturalnie duże odstępy między zębami, najczęściej w obrębie siekaczy górnych, czyli zębów przednich.
  6. Zgryz otwarty – zęby dolne i górne nie stykają się ze sobą po zamknięciu ust, tworząc przestrzeń.

Z Invisalign mogą korzystać zarówno osoby dorosłe, jak i młodsi pacjenci. Producent oferuje systemy dla nastolatków, a Invisalign First umożliwia leczenie w fazie pierwszej (zęby mleczne i stałe). Faza pierwsza dotyczy na ogół dzieci w wieku 6-10 lat.

Wybrane przeciwwskazania do leczenia Invisalign

Metoda korygowania wad powinna być przede wszystkim bezpieczna, skuteczna i dopasowana do potrzeb pacjenta. Dlatego dla niektórych pacjentów korzystniejsze będzie np. leczenie aparatem stałym lub wcześniejsze leczenie stomatologiczne.

Przeciwskazaniami do leczenia Invisalign są:

  • Skomplikowane wady zgryzu, które wymagają leczenia chirurgicznego.
  • Choroby przyzębia takie jak np. paradontoza i stany zapalne, które należy wyleczyć przed zastosowaniem nakładek.
  • Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, bo może powodować nadmierne zużywanie nakładek.
  • Braki zębów, które potrzebują uzupełnienia implantami.
  • Niewystarczająca higiena jamy ustnej również jest przeciwskazaniem do leczenia.
  • Brak współpracy ze strony pacjenta – nakładki trzeba nosić przez większość doby (20-22 godziny dziennie), dlatego ta systematyczność jest niezbędna, by leczenie dawało efekty.

Pamiętaj, że nie musisz się nad tym zastanawiać. Decyzję podejmiesz z lekarzem, który najpierw wykona badania i zbierze pełny wywiad.

Odpowiedzi na często zadawane pytania

  1. Czy leczenie Invisalign boli?

Leczenie Invisalign jest znacznie mniej bolesne niż leczenie z wykorzystaniem stałych aparatów ortodontycznych. Z każdą nową parą nakładek możesz odczuwać lekki nacisk przez pierwsze 2-3 dni i przejściową nadwrażliwość zębów na zimne lub ciepłe pokarmy bądź płyny. Nie zawsze wymaga to stosowania silnych środków przeciwbólowych. Zazwyczaj wystarczy paracetamol lub ibuprofen.

  1. Czy będę mieć problem z mówieniem?

Zdarza się, że niektórzy pacjenci na początku leczenia mają problemy z mową, jednak są one tymczasowe. Mijają zazwyczaj w ciągu kilku dni. 

  1. Czy w nakładkach można jeść?

Nakładki należy zdejmować przed każdym posiłkiem. Mając je na zębach, można pić jedynie wodę (najlepiej niegazowaną) i okazjonalnie wodę z cytryną. Po każdym posiłku i przed ponownym nałożeniem Invisalign musisz wyszczotkować zęby. 

  1. Czy muszę dbać o czystość nakładek?

Tak, konieczne jest codzienne czyszczenie nakładek. Pamiętaj o płukaniu ich w letniej wodzie i delikatnym szczotkowaniu lub używaniu specjalnych tabletek czyszczących Invisalign. 

  1. Co zrobić, gdy zgubię nakładkę?

Skontaktuj się ze swoim lekarzem ortodontą, który prawdopodobnie zaleci Ci założenie wcześniejszych nakładek, następnego zestawu lub zastępczego. 

  1. Czy po leczeniu systemem Invisalign są potrzebne retainery?

Tak, bo zęby mają tendencję do powrotu do poprzedniej pozycji. Dotyczy to również leczenia po aparacie stałym. W utrzymaniu efektów leczenia pomagają nakładki retencyjne Vivera. Bez obaw, one również są prawie niewidoczne.

1) https://www.invisalign.pl/how-invisalign-works

Bibliografia:

  1. https://www.diamondbraces.com/blogs/invisalign/invisalign-smarttrack-material-technology-explained 
  2. https://www.mpdg.com/how-are-invisalign-aligners-made/ 
  3. https://www.invisalign.pl/how-invisalign-works
  4. https://www.invisalign.pl/frequently-asked-questions